Zezwolenie na pobyt czasowy. Cel – praca

Ostatnie z moich informacji dotyczyły kluczowych celów zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce

W następnej serii moich postów informacyjnych proponuję zapoznać się z każdym z rodzajów zezwoleń na pobyt

ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY I PRACĘ ‍

Aby przebywać i pracować w Polsce dłużej niż 3 miesiące, możesz uzyskać jednolite zezwolenie – zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Note❗️
Istnieją 2 rodzaje „pracy” zgodnie z polską regulacją prawną w zakresie wydawania tego zezwolenia:

I. Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji
II. Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

Pierwszy rodzaj udzielany jest tym cudzoziemcom, którzy posiadając umiejętności potwierdzone wyższymi kwalifikacjami zawodowymi, niezależnie od łączącego strony stosunku prawnego, wykonują pracę na rzecz lub pod kierownictwem innej osoby za wynagrodzeniem.

W tym przypadku „wyższe kwalifikacje zawodowe” – to kwalifikacje uzyskane w wyniku ukończenia studiów wyższych lub co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych, niezbędne do wykonywania pracy określonej w umowie.
Ponadto wnioskodawca musi zawrzeć umowę o pracę na okres co najmniej 1 roku i wykonywać pracę lub świadczyć usługi na podstawie tej umowy.

Zezwolenia drugiego rodzaju udziela się, jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające pobyt i pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące i nie podważają posiadania przez cudzoziemca umiejętności potwierdzonych wyższymi kwalifikacjami zawodowymi.

Ważne ❗️❗️
Do jakich grup cudzoziemców zezwolenie to nie może być stosowane:

  • ▶️ przebywających na terytorium Polski w celu turystycznym lub w celu odwiedzin rodziny lub przyjaciół i posiadających wizę wydaną przez inne państwo obszaru Schengen lub wizę wydaną przez polski organ w tym samym celu
  • ▶️ pracownicy delegowani przez pracodawcę mającego siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
  • ▶️ prowadzący działalność gospodarczą w Polsce;
  • ▶️ wykonujący pracę sezonową w Polsce;
  • ▶️ przebywających na terytorium Polski na podstawie zobowiązań określonych w umowach międzynarodowych dotyczących ułatwienia wjazdu i czasowego pobytu niektórych kategorii osób fizycznych, dokonujących transakcji handlowych lub inwestycji.

Nadal masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji?

+48 729-407-814